کوچینگ شغلی

همه چیز درباره ی کوچینگ شغلی!

کوچینگ شغلی چیست؟

به صورت کلی کوچینگ شغلی مشارکتی است بین شما و کوچ شغلی شما! بخش اعظم این مشارکت و پشتیبانی تا رسیدن شما به اهداف شغلی ادامه خواهد داشت. معمولا کوچ های شغلی به افراد کمک می‌کنند تا نقاط قوت، اهداف، توانمندی‌ ها، ارزش‌ ها، نیازها، خواسته‌ ها و نقاط قابل بهبود خودشان را بهتر بشناسند، بینش و آگاهی خودشان را تا حد امکان افزایش دهند و تصمیم بگیرند که می‌خواهند در جایگاه فعلی بمانند یا برای رسیدن به یک شغل یا جایگاه بهتر تلاش کنند. تیم آلفا کوچ سعی کرده در این بخش تمامی سوالات مربوط به این نوع کوچینگ را پاسخ دهد، در ادامه با ما همراه باشید.

با این تعاریف در دنیای مدرن و شرایط متغیر بازار کسب و کار، پیدا کردن یک شغل مناسب و ماندگاری آن شغل، اهمیت بالایی می یابد. البته رسیدن به جایگاه شغلی خوب و ایده آل می‌تواند چالش برانگیز و سخت باشد. پس اگر می‌خواهید شغل جدیدی پیدا کنید یا زمینه فعالیت‌تان را تغییر دهید و یا ترفیع بگیرید، شما نیازمند یک کوچ شغلی خوب هستید. همراه شدن با کوچ شغلی می‌تواند به شما کمک کند یک گام به اهداف کاری خود نزدیک‌تر شوید.

کوچینگ شغلی

آیا بیزینس کوچینگ و کوچینگ شغلی یکی است؟

در جواب این سوال باید گفت که کوچینگ شغلی و بیزینس کوچینگ بحث های کاملا متفاوتی دارند. بیزینس کوچینگ معمولا به کسب و کارها کمک میکند. این نوع کوچینگ باعث ارتقا کسب و کار شده و مشکلات ممکن را تشریح میکند و سعی در رشد کسب و کار دارد. در حالیکه  کوچینگ شغلی به شما کمک میکند تا به مشخصات و خصوصیات شغل ایده آل تان بیندیشید و شغلی را که تماما مناسب شما است، بیابید.

کوچینگ شغلی چه مواردی را در بر می‌ گیرد؟

در اصل کوچینگ شغلی را می‌توان رشته ای از کار های تخصصی نامید. اساسا کوچ شغلی با افرادی از همه صنایع و سطوح شغلی متفاوت سر و کار دارد. وظیفه مربی شغلی این خواهد بود که افراد را تشویق کرده و به آن ها نیرو بدهد تا در زمینه شغلی که در آن مشغول به کار هستند به فعالیت ادامه دهند. امکان دارد کوچ به مراجعه کننده کمک کند تا از یک دوره بحرانی گذر کند و یا او را راهنمایی کند تا بتواند به شغل رویایی خود دست یابد.

مراجعین کوچینگ شغلی اکثرا چه کسانی هستند؟

معمولا افراد مراجعه کننده کوچینگ شغلی به دشواری های بازار های مدرن نیروی کار واقف هستند. اکثر آن ها به دنبال یافتن یک کار جدید بوده یا خواهان ارتقا درشغل فعلی شان هستند. البته کوچینگ شغلی برای افرادی که به فکر تغییر دادن زمینه فعالیت شان هستند نیز میتواند بسیار مفید واقع شود.

ویژگی های متخصص کوچینگ شغلی چیست؟

متخصص کوچینگ شغلی به مشتریان خود کمک می کند تا مشخص کنند که خصوصیات شغل ایده آل مورد نظرشان چیست و برای رسیدن به این موقعیت باید چه موانعی را پشت سر بگذارند. او همینطور به مراجعه کننده نشان میدهد که برای رسیدن به اهداف چه چیزهایی را باید پشت سر بگذارد. کوچ شغلی معمولا به افراد کمک می کند تا در مورد شغل و موقعیت ایده آل خود تحقیق کنند، موقعیت های شغلی مختلف را ارزیابی کرده، برای مصاحبه شغلی آماده شوند و در این مصاحبه کاری به موفقیت دست یابند.

دو نکته در جهت استفاده مفید از کوچینگ شغلی چیست؟

  • انتظارات خودتان را به متخصص کوچ شغلی بگویید.
  • اهداف خودتان را از قبل مشخص کرده و  سپس آنهارا با کوچ درمیان بگذارید.

رایج‌ترین سوء برداشت درباره کوچینگ شغلی چیست؟

یکی از رایج‌ترین سوء برداشت‌هایی که زیاد با آن مواجه میشویم این است که اکثر مردم فکر میکنند داشتن یک رزومه خوب همه آن‌چیزی است که افراد به آن نیاز دارند تا به شغل رویایی خود دست یابند. با کوچینگ شغلی متوجه خواهید شد که چنین چیزی حقیقت ندارد و کوچ شما را در این مسیر یاری خواهد کرد.

یک فرد معمولی از کار کردن با یک کوچ شغلی چه چیزهایی می‌تواند به دست بیاورد؟

معمولا افراد می‌توانند انتظار داشته باشند که اعتمادبه‌نفس، چشم‌انداز، حمایت و الهاماتی را طی جلسات کوچینگ به دست آورند. همینطور افراد این احساس را خواهند داشت که راهنمایی های کوچ در طی جلسه کوچینگ به آن‌ها احساس آسودگی و ایمنی نیز می‌دهد. به طور کلی می‌دانیم که جستجو برای یافتن کار می‌تواند مقدار مشخصی از اضطراب، ترس و احساس ناتوانی در فرد به وجود آورد. بنابراین کوچ ها اغلب با مراجعان برای رها شدن از این احساسات همگام میشوند تا این افراد بتوانند درک کنند که چگونه چنین عوامل مضری می‌توانند به عنوان مانعی در حرفه و زندگی به آن‌ها لطمه وارد کنند.

در چه زمان‌هایی استفاده از یک کوچ شغلی می‌تواند بیشترین بهره را برای مراجعه کننده به ارمغان بیاورد؟

درحالی که کوچینگ شغلی در هر نقطه‌ای از مسیر حرفه‌ای می‌تواند برای ما مفید باشد. اما می‌توانیم بگویم که بهترین زمانی که کوچینگ شغلی میتواند در آن مفید باشد در ابتدای مسیر حرفه‌ای و پس از به پایان رساندن دانشگاه است. چونکه از این طریق فرد می‌تواند قدم‌های بعدی خود را بسیار استوارتر بردارد.

 

مزایای کوچینگ شغلی چیست؟

  • ایجاد تحول پایدار، رفع نیازها، دادن انگیزه، کشف خواسته ها و مهارت ها
  • کشف ظرفیت شخصی و شناسایی راه حل ها و اقدامات مورد انتظار برای دستیابی به رویکرد عملی
  • مفید بودن راهنمایی گرفتن از یک متخصص و همگام شدن با او
  • بازیابی لایه های درونی و خواسته ها یا اهداف فراموش شده 
  • احیای خلاقیت در استفاده از ابزارهای ارتباطی دو طرفه که کار و زندگی افراد را بهبود می بخشد
  • همراهی مراجعه کننده برای رشد شخصی، ایجاد رشد و بهبود رویکرد و رفتار موثر
  • مطمئن بودن از داشتن یک نقشه راه مناسب
 

بهترین زمان استفاده از کوچینگ شغلی

شما میتوانید زمانی که اهداف واضح و مشخصی ندارید، دنبال شغلی مناسب برای خودتان هستید، احساس ضعف در انجام کار ها دارید و یا زمانی که به دنبال گسترش دادن، رشد و جلوگیری از نگرانی دربرابر شکست ها هستید به کوچ شغلی مراجعه کرده و از کوچینگ شغلی و مزایای آن بهره ببرید.

اغلب بهترین زمان بهره گیری از راهنمایی کوچ شغلی، ابتدای مسیر شغلی و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه است. چرا که از این طریق افراد می توانند قدم های بعدی خود را بسیار محکم و قوی بردارند و در مسیر شغلی خود به موفقیت چشمگیری دست یابند.

 

برای گرفتن مشاوره رایگان همین الان با ما تماس بگیرید.

مطالب سایت ما را از دست ندهید.

مطالب مشابه

پیشنهاد میشه از مطالب زیر دیدن کنید.