کوچینگ سلامت

همه چیز درباره ی کوچینگ سلامت!

کوچینگ سلامت چیست؟

کوچینگ سلامت یا wellness Coaching ، یکی از زیر مجموعه های کوچینگ زندگی است که تمرکز اصلی آن بر روی افرادی است که به دنبال سلامت جسمی و روحی خود هستند. تیم آلفا کوچ سعی کرده در این بخش تمامی سوالات مربوط به این نوع کوچینگ را پاسخ دهد، در ادامه با ما همراه باشید.

معمولا این روزها با افراد زیادی در جاهای مختلف آشنا می‌شویم که تا حدودی نقش‌ کوچ‌ سلامت و تندرستی را به عهده می‌گیرند. ما با این افراد در ورزشگاه‌ها، سوناها و استخرها یا عطاری‌ها و جاهای دیگر آشنا می‌شویم. این افراد در تلاش هستند تا جای خالی فعالیت‌ها و افرادی را پر کنند که عرف رایج عموما آن را بر عهده پزشکان و متخصصان تغذیه قرار می‌دهد.

کوچینگ سلامت

حال سوال این است که کوچ سلامتی چه کاری انجام می‌دهد؟

به طور کلی کوچ‌های سلامت  نه فقط بر میزان خوراک و تحرک بلکه بر سبک زندگی افراد نیز تمرکز دارند و سعی می‌کنند نتایجی عالی در این زمینه‌ها برای مراجعان به وجود آورند. کوچ های سلامت برخلاف باور عموم (که فکر میکنند کوچینگ سلامت فقط روی سلامت فیزیکی کارساز است) نه تنها روی سلامت جسمی بلکه روی سلامت ذهنی افراد نیز تمرکز بالایی دارند و روی آن کار میکنند.

حال اگر فکر کنیم میبینیم که این جمله را در زندگی روزمره خودمان چندین بار شنیده ایم که مثلا فلان خوراک را بخور و بهمان را نه و برای مدت کوتاهی هم که شده به این توصیه‌ها عمل کرده‌‌ ایم. اما زمان زیادی نمی‌گذرد که دیگر اثری از این روش در زندگی خودمان مشاهده نمی‌کنیم! احتمال دارد یکی از دوستانتان برای مدتی از یک رژیم خاصی استفاده کرده و نتایج عالی را به دست آورد. اما وقتی شما تلاش می‌کنید تا به این نتایج دست یابید همه چیز برای شما برعکس می‌شود!

حال موقعیتی پیش آمده است که کوچ‌ سلامت می‌تواند موثر عمل کند. کوچینگ سلامت به شما کمک می‌کند تا نتایج خود را با کوچک‌ترین تغییرات، کم کم و تا جای ممکن با آسایش خیال به دست آورید. کوچ های سلامت به شما کمک میکنند تا فردیت زیستی خودتان را به رسمیت بشناسید و آن را کشف کنید. این کار کوچ ها همانند فوت و فن کوزه‌گری‌ است که باعث متمایز شدن کارشان از دیگران میشود.

کوچ سلامتی چه کاری انجام نمی‌دهد؟

حال درمورد کارهایی که کوچ های سلامت انجام نمیدهند صحبت کنیم. کوچ سلامت پزشک نیست و در نتیجه تشخیص، درمان و تجویزهای پزشکی برای مراجعانش انجام نمی‌دهد. کوچ های سلامت مانند نگهبان نیستند که بخواهند سر شما داد بزنند یا شما را مجبور به انجام کاری کنند یا زمانی که به اهداف تعیین شده دست پیدا نکرده‌اید، حتما شما را سرزنش کنند. ما همگی می‌دانیم که هر کسی در زندگی اش مسیر خاص خودش را دارد و کوچ‌ها مهم‌ترین کاری که می‌کنند حمایت همه جانبه از شما برای رسیدن به سلامتی مطلوب است.

امروزه در زمانه‌ای که یک نفر از هر پنج نفر در اثر سبک‌ زندگی نامناسب جان خود را از دست می‌دهد. در همین زمان دیابت و چاقی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سلامتی در سراسر جهان به شمار می‌رود. کوچ‌های سلامتی به انسان‌ها کمک می‌کنند تا نیاز خود برای یافتن راه‌حل مناسب سلامتی خود را از میان انبوه اطلاعات به چنگ بیاورند.

قدمت مربیگری زندگی یا کوچینگ سلامت

حال به نظر عموم شاید کوچینگ سلامت یا مربیگری زندگی، دانشی جدید است و توانسته در زمان کمی بخوبی شناخته شود. اما در حقیقت مربی سلامت از یونان باستان سرچشمه گرفته است. بقراط پدر دانش پزشکی نوین را در حقیقت می توان به عنوان اولین مربی سلامتی دانست. دقت و اهمیتی که او به اقدامات پیشگیرانه برای حفظ سلامتی افراد اختصاص میداد میراث ماندگاری بود که تا به امروز نیز باقی است.

بعد از بقراط، سقراط برای آموزش از فنون و اصول مربیگری بهره می برد. اینگونه بود که باید او را بنیان گذار حقیقی مربیگری مدرن نیز دانست. در کل زمینه کوچینگ سلامت، تقریبا در اواخر ۱۹۹۰ میلادی کم کم شکل گرفت.

سلامتی چیست؟!

معمولا امروزه خیلی از افراد فکر میکنند. رژیم غذایی مناسب و ورزش، تنها ابزار حفظ سلامتی و تندرستی است. البته کسی منکر اهمیت این دو امر نیست، ولی باید بدانیم که سلامتی فقط محدود به جسم نیست. این که متوجه مفهوم عمیق و حقیقی از سلامت باشیم بسیار حائز اهمیت است. دو نکته مهم درباره سلامتی:

 • سلامتی حالتی کلی و چند جانبه است. سلامتی یعنی شادابی و بشاش بودن درونی فرد، هماهنگی و توازن، توانگری، تناسب و زیبایی.
 • در حالت کلی سلامتی یک نگرش است با این باور که حال و احوال انسان به عنوان یک حضور کامل و وجودِ کُل، و نیز در مقام یک جاندار( ذهن و جسم و روح)، سلامتی را روایت میکند.

تعریف سازمان بهداشت جهانی از سلامتی

موسسه غیر انتفاعی و بین المللی سلامت تعریفی کلی و جالب از سلامتی ارائه داده است:

 معمولا واژه سلامتی به عنوان یک فرآیند دائمی، پویا و پر انرژی شناخته می شود. هر فرد در این فرآیند به این امر آگاه است که انتخاب های سالم، مسیر هدایتی به سوی یک زندگی طولانی با کیفیت بالا و نیز رفاه عمومی است. سلامتی به حالتی گفته می شود که فرد از نظر جسمی، روحی و روانی و نیز اجتماعی در رفاه و مطلوب باشد. پس سلامتی صرفا به معنای عدم وجود بیماری و مریضی جسمی نیست.

با توجه به این تعریف، نقش کوچ سلامت آن است که دیدگاه های مثبتی را در مورد سلامتی در مراجع خود تقویت کند. بعبارتی دیگر برای موفق شدن در این زمینه معمولا کوچ باید به مراجعین خود کمک کند تا بر آن دسته از موانع ذهنی و جسمی خود غلبه کند که طرز تفکر منفی را در او شکل داده اند. در نتیجه میتوان گفت که کوچ سلامت یک تعادل ذهنی برای ما رقم می زند که باعث می شود چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ ذهنی، حس بهتری نسبت به خودمان داشته باشیم.

زمینه‌های کمک کوچینگ سلامت

معمولا کوچ سلامت در هر زمینه‌ای که مربوط به سلامت افراد باشد به مراجعه کننده کمک می‌کند. او با تعیین اهداف مراجعه کننده در زندگی سعی میکند به فرد کمک کند تا در مسیر رسیدن به این اهداف، سلامت جسمی و ذهنی خود را حفظ کند.

البته باید دقت کنید که کوچ در هیچ کدام از فعالیت هایی که افراد باید انجام دهند، نمی‌تواند دخالت کند. مراجعه کننده باید این فعالیت ها را به تنهایی انجام دهد. هرچقدر این افراد انگیزه بیشتری نشان دهند و با علاقه بیشتری فعالیت کنند سریع تر به هدف خود میرسند و راه رسیدن به هدف برایشان هموارتر میشود و در این مسیر کوچ نیز همانند منبعی الهام بخش در کنارشان میتواند حضور داشته باشد.

 

به طور کلی کوچ سلامت در زمینه های زیر به افراد کمک می‌کند:

 • ورزش کردن و تحرک داشتن
 • خوردن و تغذیه مناسب
 • مدیریت استرس و اضطراب
 • کاهش و مدیریت وزن
 • دوری از دخانیات و مواد مخدر
 • دوری از الکل و نوشیدنی های الکلی
 • سلامت قلب
 • دیابت و پیش دیابت
 • کاهش و کنترل کلسترول
 • افزایش انرژی و نشاط
 • تعادل خانواده
 • و … .

کوچ سلامت با برنامه‌ریزی مناسب در هر زمینه به مراجعه کننده کمک می‌کند تا به قله موفقیت برسد و زندگی سرشار از سلامتی را داشته باشد.

رژیمی منحصربه‌فرد برای افراد منحصربه‌فرد

معمولا هر فردی منحصربه ‌فرد و متفاوت است. به خاطر همین است که یک رژیم خاص، که برای فردی تجویز میشود مناسب همه نیست یا فقط مدت کوتاهی ممکن است برای دیگران تاثیرگذار باشد. کوچ‌های سلامت یک نوع خاص از رژیم‌ یا روش خاصی را پیشنهاد نمی‌کنند. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا مواردی را که به شکل خاص برای شما موثر هستند پیدا کنید و رژیم خوراکی و سبک زندگی خود را ارتقا داده و به سمت رشد و توسعه حرکت کنید.

فاکتورهای مهم در کوچینگ سلامت

معمولا یک کوچ سلامت با در نظر گرفتن چند مرحله به افراد کمک می‌کند تا بهترین برنامه را برای زندگی خود پیدا کنند و به سمت موفقیت حرکت کنند این چند مرحله شامل موارد زیر است:

برقراری ارتباط

معمولا از مهمترین فاکتورهای گوچینگ سلامت برقراری ارتباط است که در آن کوچ مربوطه با برقراری ارتباط مستقیم با فرد مراجعه کننده، سعی در اعتماد سازی متقابل دارد. این روند با تعامل شروع میشود و با رعایت چندین کار ساده و مهم نظیر داشتن صداقت، ارتباط چشمی، حقیقت، دادن انرژی مثبت، مثبت گرایی، داشتن زبان حمایتگر، ایجاد حس تفاهم و موارد متعدد دیگر در تمام جلسات کوچینگ سلامت خاتمه پیدا می‌کند. بعد از برقراری ارتباط کوچ به سمت مرحله دوم میرود.

مکالمه و مصاحبه انگیزشی

حال در این مرحله بعد از برقراری ارتباط، کوچ به سمت مکالمه انگیزشی با افراد میرود. هدف از این کار افزایش اعتماد به نفس و روشن سازی مشکلات بوده و نیز اتفاقات احتمالی است که ممکن است در این راه به وجود آید و سبب شود مراجعه کننده ناامید شده و ادامه جلسات کوچینگ را رها کند. پس کوچ در این مرحله از مکالمات انگیزشی استفاده میکند. این عمل در جلسات روان درمانی، فعالیت های اجتماعی، موارد پزشکی و کمپ‌های ترک اعتیاد نیز بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

چشم اندازه جدید

معمولادر این مرحله کوچ به افراد، زندگی را که منتظر مراجعه کننده است نشان میدهد. کوچ در این مرحله مراجعه کننده را با بیشترین پتانسیلی که دارد روبه‌رو می‌‌کند. این کار برای این است که افراد خود واقعی‌شان را بشناسند و با اعتماد به نفس بیشتری قدم در راه موفقیت بگذارند.

برنامه‌ریزی و تعیین هدف

نهایتا در مرحله آخر، کوچ با همکاری فرد مراجعه کننده برنامه‌ای را برای او تعیین کرده و با انگیزه دادن به مراجعه کننده و نظرات او درباره برنامه اش سعی میکند او را به سمت موفقیت و نزدیکی به هدف نهایی که سلامت همه جانبه است، روانه کند. بعلاوه باید توجه داشته باشید که این برنامه‌ها رفتار مراجعه کننده را تغییر خواهد داد و این یک واقعیت بدیهی است. در واقع رسیدن به هدف بدون تغییر غیرممکن است.

بازه زمانی و هزینه کوچینگ سلامت چه قدر است؟

به طور کلی بازه زمانی و هزینه کوچینگ سلامت، بسیار متنوع است. برخی از افراد برای مشکلی مشخص و مجزا مثل پذیرش و یا عدم پذیرش جایگاه شغلی و تنها برای یک جلسه به کوچ مراجعه میکنند. در حالی که برخی دیگر شاید ماه ها و یا سال های زیادی را پشت سر هم برای حل مشکلاتی همچون مدیریت وزن، دیابت، افسردگی و انواع دیگری از مشکلات جسمانی و روانی خود در این جلسات مرتبا شرکت کنند. میزان هزینه نیز بسته به زمینه فعالیت کوچ مربوطه و نیز تعداد جلسات کوچینگ متغیر میباشد.

برای گرفتن مشاوره رایگان همین الان با ما تماس بگیرید.

مطالب سایت ما را از دست ندهید.

مطالب مشابه

پیشنهاد میشه از مطالب زیر دیدن کنید.