کوچینگ فردی

همه چیز درباره ی کوچینگ فردی!

کوچینگ فردی چیست؟

کوچینگ فردی یا Personal Coaching  یکی از انواع کوچینگ است که به افراد کمک میکند چه در زندگی شخصی و چه در زندگی اجتماعی به درجه قابل قبولی از رضایت دست یابند. کوچینگ فردی کمک می‌کند تا اهدافی روشن مشخص کرده، نقاط قوت و فرصت‌های پیش‌رو را بهتر شناسایی کنیم. تیم آلفا کوچ سعی کرده در این بخش تمامی سوالات مربوط به این نوع کوچینگ را پاسخ دهد، در ادامه با ما همراه باشید.

کوچ با توانمندی که دارد، به درک عمیق‌تری از افراد یعنی ویژگی‌ها و نقاط قوت آنها پی میبرد و به آنها کمک میکند تا بهترین اقدامات ممکن برای محقق ساختن اهدافشان را عملی کنند. به طور کلی کوچینگ فردی، همان درمان یا مشاوره نیست این دو مورد تفاوت‌های بارز زیادی با یکدیگر دارند. البته شاید بتوانند در کنار یکدیگر قرار بگیرند ولی مطمئناً با هم مرزهای مشخصی دارند.

معمولا کوچینگ فردی، محدودیت‌های مراجعه‌کننده را تشخیص می‌دهد و ممکن است او را به سایر خدمات مورد نیاز نیز ارجاع دهد. یک کوچ فردی، جایگاهی را برای مراجعه‌کننده های خود به وجود می‌آورد که در آن جایگاه او با تحت نظر گرفتن مراحل پیشرفت مراجعه‌کننده و اقدامات عملی، او را پاسخگوی کار های خودش می‌داند.

کوچینگ فردی

چه کسانی با یک کوچ فردی کار می‌ کنند؟

معمولا عمده افراد موفق از کوچ فردی بهره میگیرند چون به کم بسنده نمی‌کنند زیرا این دسته از افراد دنبال موفقیت‌ های بیشتری هستند. چه در زندگی و روابط شخصی چه در دنیای حرفه‌ای و کسب و کار و برای تحقق هدف هایشان از یک کوچ فردی یا یک بیزینس کوچ کمک می‌گیرند.

این افراد معمولا می‌دانند توان و قابلیت لازم برای رسیدن به خواسته‌های خود را دارند و می‌خواهند از تمامی ابزارهای موجود برای رسیدن به اهدافشان بهره بگیرند.

معمولا کوچ فردی به این افراد کمک می‌ کند تا برای خود اهداف خاصی مشخص کنند. همچنین برنامه‌ریزی استراتژیک داشته و باورهای غلط خود را از میان بردارند. کنترل امور مالی خود را به دست بگیرند و ارتباطاتی کاملاً تاثیر گذار و نتیجه‌بخش شکل دهند. علاوه بر اینها  کوچینگ فردی بین کار و زندگی افراد نیز تعادل و توازن برقرار میکند.

افراد معمولا به هنگام کار کردن با کوچ فردی یاد می‌گیرند که چگونه اقداماتی مؤثر و سازنده صورت دهند و تلاش‌هایشان را بر روی کارهای واقعاً مهم متمرکز کنند. شما با کمک گرفتن از یک کوچ فردی دیگر به هنگام رسیدن به مانع متوقف نمی‌شوید. دیگر در گذشته ها غوطه‌ور نمی‌شوید. زمان‌تان آزادتر خواهد بود، پر انرژی‌تر از همیشه خواهید بود و دستاوردهای تان بیشتر و بیشتر خواهد بود.

جنبه‌ های کوچینگ فردی چیست؟

مهارت‌های فردی و سلف کوچینگ را به طور کلی می‌توان به 3 دسته تقسیم کرد :

 • توسعه جسمانی
 • بهبود و توسعه ذهنی
 • بهبود شرایط روحی و روانی

 

توسعه جسمانی

در این میان بهبود و توسعه جسم و کمک به سلامت بدن یکی از مهم‌ترین نمونه های کوچینگ توسعه فردی است. ورزش مداوم، تغذیه مناسب و رژیم غذایی سالم، خواب کافی و بالا بردن ایمنی بدن به توسعه جسمانی کمک خواهد کرد. معمولا داشتن تناسب‌ اندام نیز بطور مستقیم موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد می‌شود.

بهبود و توسعه ذهنی

معمولا موارد و موضوع های زیادی در زمینه توسعه ذهن تأثیر گذارند ولی در ادامه مطالب به تعدادی از مهم‌ترین موارد برای توسعه ظرفیت ذهن می‌پردازیم:

 • بالا بردن اعتماد به نفس
 • مدیریت احساسات هیجانی مانند خشم، ترس، استرس و…
 • تغذیه ذهن با افکار مثبت و کنترل ورودی‌ های ذهن
 • مدیریت زمان انرژی و تمرکز
 • کسب مهارت‌ های ارتباطی و خود انگیزشی
 • کسب مهارت‌ های دیجیتال
 • توسعه شرایط روحی و روانی

معمولا برای بهبود بخشیدن به وضعیت روح و روان باید سعی کنیم ذهن‌ را از درگیری‌ها و پیش‌آمدهای عدیده خالی کنیم. این مشکلات اکثرا ساخته ذهن مان هستند و معمولا در واقعیت اتفاق نمی‌افتند. با این حال تاثیرات زیادی بر وضعیت روان افراد می‌گذارند.

 

بهبود شرایط روحی و روانی

در ادامه مواردی را بیان می‌کنیم که در بهبود وضعیت روحی و روانی افراد تأثیر بسیار بالایی دارند:

 • مدیتیشن و ورزش‌های ریلکسیشن
 • وقت گذراندن کنار خانواده و افراد تأثیر‌گذار
 • مجموعه ای از هر کاری که از انجام دادن آن لذت می‌برید و متوجه گذر زمان نمی‌شوید. مانند نواختن موسیقی، نقاشی و…
 • در طول روز زمانی را برای خودتان بگذارید و به دور از هرگونه وسایل الکترونیکی یا هر عاملی که بخواهد حواستان را پرت کند، با خودتان خلوت کنید.
به بیرون جعبه بیاندیشید!

یعنی ما باید به روشی جدید فکر کنیم. غیرمعمولی، مبتکرانه یا از جنبه‌ای متفاوت! این اصطلاح در دهه‌ های 1970 و 1980 در حوزه مشاوره مدیریتی سرچشمه گرفته است. در آن دوران مشاوران از افراد می‌خواستند پازل ۹ نقطه‌ای را که نیاز به تفکر جانبی داشت حل کنند. آن‌ها با استفاده از یک معمای خاص به نام “پازل نه نقطه” از یک کتاب در سال 1914 توسط سام لوید به نام Cyclopedia of Puzzles استفاده کردند. در این بازی باید تمام 9 نقطه را با استفاده از چهار خط مستقیم یا کمتر و بدون بلند کردن قلم و نیز بدون ردیابی همان خط بیشتر از یک بار پیوند داد.

بازی تفکر خارج از جعبه!

معمولا توسعه فردی در زمینه فعالیت شخصی می‌تواند به شکل عادت های ساده و موفقیت‌ آمیز شروع شود. مثلا روزی یک ساعت کتاب بخوانیم، روزی یک ساعت ورزش کنیم و یا روزی یک ساعت به یادگیری مهارتی که دوست داریم در آن خبره شویم، بپردازیم. همه ی این کارها باعث میشوند در زمینه ای که مایل هستیم حرفی برای گفتن داشته باشیم به درجه ای از موفقیت دست یابیم.

 

برنامه ریزی زندگی با کوچینگ فردی

کوچینگ فردی یا به اصطلاح کوچینگ توسعه فردی، یک بحث کاملاً متفاوت از مشاوره، منتورینگ، درمان و نصیحت کردن است. در فرآیند کوچینگ پروژه‌های فردی، موفقیت‌های تجاری، شرایط عمومی، تغییرات لازم در زندگی، رابطه و حرفه مراجع شناسایی می‌شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتنر در این زمینه میتوانید یکی از مقالات پربازدید ما با عنوان تفاوت کوچینگ، منتورینگ و مشاوره را مطالعه بفرمایید. 

کوچ برای این منظور بر روی این موضوع‌ها تمرکز می‌کند:

 • چه چیزهایی خوب پیش رفته‌اند.
 • چه موانع و چالش‌هایی وجود دارند.
 • چه کارهایی باید انجام داد تا کار و زندگی به همان شکلی پیش برود که مراجع می‌خواهد.

معمولا متدهای متعدد و متنوعی را نیز می‌توان به کار گرفت ولی همه چیز به اصول مشخص کردن هدف در بخش‌های کلیدی و مهم زندگی فرد بستگی دارد. کوچینگ فردی میتواند راه های رسیدن به یک تغییر مؤثر و سازنده در رفتارهای حال حاضر و آینده فرد را مشخص کند.

در مرحله مشخص کردن این اهداف و اجرای اقدامات لازم مهارت‌های پرسشگری، انعکاس و بازخوردهای مؤثر، صادقانه و سازنده نقشی بسیار زیاد و مهمی دارند. کوچ به مراجعه کننده کمک می‌کند تا مسئولیت رشد و توسعه خود را بپذیرد و در نهایت او را یاری می‌دهد تا به هدف های از پیش تعیین شده‌اش برسد.

 

جنبه‌ های کوچینگ فردی چیست؟

 • کوچ فردی به شما کمک میکند تا کشف کنید چه چیزهایی در زندگی شما حائز اهمیت هستند.
 • کوچ فردی به شما کمک میکند تا بفهمید می‌ خواهید به کجا برسید.
 • کوچ فردی به شما کمک میکند تا بفهمید اگر زندگیتان به همان شکلی باشد که می خواهید، چه احساسی خواهید داشت.
 • کوچ فردی به شما کمک میکند تا موانع سر راهتان را از میان بردارید.
 • کوچ فردی به شما کمک میکند تا رویکرد مشارکت محور در پیش بگیرید تا بتوانید به زندگی دلخواهتان برسید.
 • کوچ فردی به شما قدرت میدهد تا لحظه‌ های قدرتمند انتخاب را کشف کنید. زیرا تغییرات ماندگار به واسطه این انتخاب ها شکل می‌گیرند.
 • با کوچینگ فردی آلفاکوچ به شما کمک میکنیم تا به استعداد‌های فردی و منحصر به فرد خود واقف شوید و به رویاهایتان دست یابید.
 • کوچینگ فردی کمک میکند تا میان کار و زندگی شخصی‌تان تعادل و توازن برقرار کنید.
 • کوچینگ فردی کمک میکند تا یک رویکرد منحصر به فرد در زندگی داشته باشید که اهداف، ارزش‌ها، عادات و انگیزه‌های شخصی شما را شکل میدهد.
 

تصورات اشتباه در مورد کوچینگ فردی :

معمولا تعداد زیادی از مردم کلمه مربي را با روانشناس اشتباه ميگيرند. در كوچينگ فردی، شخص با سوالات هدايت شده كه به كشف استعدادهاي او ميپردازد‌. خودش را در مسير درست ميبيند. در واقع پاسخ را در خود جستجو ميكند. اين فرآيند در NLP بصورت كاربردي قابل اجراست. بدين نحو كه با سوالات مختلف به باورها و ارزش هاي افراد دسترسي داشته و با تكنيك هايي از قبيل سطوح منطقي، شناختي، هيپنو كوچ و… ميتوان فرآيند حل مسئله را سریع تر و با اطمينان بالا انجام داد. 

برای گرفتن مشاوره رایگان همین الان با ما تماس بگیرید.

مطالب سایت ما را از دست ندهید.

مطالب مشابه

پیشنهاد میشه از مطالب زیر دیدن کنید.