کوچینگ موفقیت

همه چیز درباره ی کوچینگ موفقیت!

کوچینگ موفقیت چیست؟

به صورت کلی و خلاصه کوچینگ موفقیت یعنی تغییر و تحول درونی افراد با بهره گیری از یک کوچ یا مربی که یک شتاب دهنده برای ایجاد انگیزه و پیگیری آن است. تیم آلفا کوچ سعی کرده در این بخش تمامی سوالات مربوط به این نوع کوچینگ را پاسخ دهد، در ادامه با ما همراه باشید.

اول از همه این سوال را از خودتان بپرسید تابحال برای ایجاد تغییر در زندگی و تحقق اهدافتان چه اقداماتی کرده اید؟ برنامه ریزی، تلاش مضاعف، مدیریت زمان و از این قبیل اقدامات که بارها شنیده اید و صدالبته که اگر اصولی انجام شوند کارا هستند. اما کدامیک از ما آنها را به درستی اجرا کرده ایم و نتیجه مدنظرمان را گرفته ایم؟

معمولا داشتن یک برنامه توسعه فردی و حضور یک فرد باتجربه و دارای دانش فنی در زمینه رشد فردی به موفقیت شما در مسیر زندگی و شغلی تان کمک بسیاری خواهد کرد. مقصود فرآیند کوچینگ موفقیت در جهت رساندن مراجعه کننده به اهداف خود در همه زوایای زندگی شخصی و شغلی است که با یادگیری انواع مهارت های ارتباطی، مالی و … به او در انتخاب و تحقق اهداف خود کمک می کند.

امروزه بیشتر آمار اعتیاد، طلاق، فقر و … از کجا می آیند؟ یا این همه افسردگی از کجا ناشی می شود؟ در این میان است که می توان اهمیت کوچینگ موفقیت را درک کرد. در عصر حاضر انسانها بیش از هر زمان دیگر به آموزش مهارت های فردی و اجتماعی برای کسب موفقیت در زندگی شخصی و کسب و کار خودشان نیازمند هستند.

کوچینگ موفقیت

معمولا مخاطبین کوچینگ موفقیت چه کسانی هستند؟

 • کسانی که هدف تعیین می‌ کنند ولی راه رسیدن به آن ها را نمی‌ دانند.
 • کسانی که با یک مشکل روبرو شده و نحوه رفع آن مشکل را بلد نیستند.
 • افرادی که از شرایط فعلی رضایت دارند اما شرایط بهتری را نیز می‌ خواهند.
 • افرادی که از روش های برنامه‌ ریزی و هدف گذاری مختلف نتیجه نگرفته و خسته شده‌ اند.
 • افرادی که درگیر اهمال کاری شده اند و راه خروج از وضعیت فعلی‌شان را نمی‌ دانند.

کوچینگ موفقیت چه مواردی را در بر می گیرد؟

مسئله این است که هر فردی در ذهن خود تعریف متفاوتی از موفقیت دارد. نقش کوچ موفقیت، کمک کردن به افراد برای مشخص کردن مسائلی است که واقعاً برایش اهمیت دارد. این مسائل اغلب فراتر از اقداماتی است که برای رسیدن به ثروت و رفاه مالی صورت می‌گیرد. موفقیت معمولاً علاوه بر موارد اقتصادی، شادی و رضایتمندی در جنبه‌های مختلف انسانی تر زندگی را نیز در بر می‌گیرد. کوچ موفقیت به افراد کمک می‌ کند تا همگام با ایده‌ای که از موفقیت در ذهن خودشان دارند، برای خود اهدافی بلند و کوتاه مدت تعریف کنند.

با کمک کوچ موفقیت افراد موارد زیر را آموزش میبینند و یاد میگیرند که:

 • اعتماد به نفس خودشان را بالا ببرند تا بتوانند از پس هر چالشی برآیند.
 • احساس خود باوری را در خودشان افزایش دهند.
 • با دیگران رابطه خوبی برقرار کنند.
 • هر فردی توانایی‌ ها و استعدادهایش را بشناسد.
 • قوی و توانمند شوند تا بتوانند به آنچه می‌خواهند دست بیابند.
 • برای خود اهداف کوتاه و بلند مدت تعریف کنند.
 • برای رسیدن به اهدافشان یک برنامه فعالیت طراحی کنند.
 • به خود انگیزه داده و برای خودشان پاداش تعریف کنند.
 • یک سیستم حمایت شخصی داشته باشند.

نقش کوچ در کوچینگ موفقیت

حال در این میان نقش کوچ و چگونگی کار او شما را بیشتر با کوچینگ موفقیت آشنا می کند.

۱- هدف گذاری و تمرکز بر روی آن

مرحله اول یعنی هدف گذاری از مهم ترین و بهترین شیوه های رسیدن به موفقیت است. اما مهم تر از آن تمرکز کردن بر روی هدف و دستیابی به آن است. نقش کوچ همراهی شما در تعیین اهدافتان و بعد متمرکز نگه داشتن شما برای رسیدن به آنها است.

۲- حس مسئولیت پذیری

در مرحله دوم شاید اگر کمی عمیق تر به گذشته نگاه کنید خواهید دید عدم انجام برخی کارها و بی مسئولیتی یا اهمال کاری در اقدامات، شما را از هدف هایتان دور کرده و ناکام مانده اید. نقش کوچ در کوچینگ موفقیت زیر نظر گرفتن تمام اقدامات از قبل طراحی شده فرد برای رسیدن به اهدافش است. کوچ از زاویه دید خود بررسی می کند که شما چه کارهایی را درست انجام داده اید و به چه اقداماتی بی توجه بوده اید. تذکر به جا و بازخواست شما باعث می شود که هدف را یک رسالت ببینید و هر گونه اهمال را کنار بگذارید.

۳- ساده سازی اقدامات

در مرحله سوم باید بدانید که کوچ با یک مشاور فرق دارد. مشاور راهکارهای خود را ارائه می کند. این درحالی است که یک کوچ تلاش می کند تا با تفکر و خلاقیت خودتان، راه حل های ساده تر و اقدامات مناسب تری را برای دستیابی به اهداف، جستجو کند. زیرا این شما هستید که می خواهید فعالیت خود را آغاز کنید پس باید تمام تلاش خودتان را بکار گیرید.

۴- ایجاد شفافیت

در مرحله چهارم تمرکز روی شفافیت است زیرا اغلب ناکامی از همین عدم شفافیت ناشی می شود. شما باید در مورد ضعف ها، نقاط قوت، فرصت ها و یا تهدیدهای اطراف خود شناخت داشته باشید. اما مهم تر از یک شناخت، شفافیت درباره آن موضوع خاص است. هر چقدر بتوانید در مورد زندگی شخصی و کسب و کار خود شفافیت ایجاد کنید مشکلات کمتری را تجربه می کنید. نقش کوچ در زندگی ما ایجاد شفافیت در اهداف، آرزو ها، زندگی و کسب و کار است تا بتوانیم راحت تر و درست تر تصمیم های خود را اتخاذ کنیم.

اهداف کوچینگ موفقیت چیست؟

به صورت کلی هدف از این فرآیند رسیدن به زندگی شاد و بهینه شده در همه زوایا است ولی اغلب افراد، با اهداف اصلی از قبل تعیین شده به سراغ آن می‌روند.

در ادامه انواع اهداف کوچینگ موفقیت رامشاهده میکنید:

۱- مشخص کردن مشکلات و مسائل

معمولا در این مرحله شما طی اولین جلسه، مشکلات یا اهداف تان را برای کوچ یا مربی بیان می کنید. کوچ با توجه به صحبت های شما تحلیل و ارزیابی کرده و چالش ها را بررسی می کند. کوچ با بررسی انگیزه و میزان اقدام و عمل فرد، قرار های بعدی و اقدامات بعدی را نیز مطرح می کند.

۲- تعیین وضعیت موجود ( اینکه الان در چه شرایطی هستیم)

معمولا در جلسات بعدی وضعیت موجود هر فرد بررسی می شود. اینکه فرد کجای این اهداف است و چه اقداماتی می تواند راه رشد و پیشرفت را در ادامه باز کند از وظایف کوچ در کوچینگ موفقیت است. 

۳- تعیین وضعیت بعد (اینکه می خواهیم به کجا برسیم)

معمولا بعد از مرحله دوم نوبت به این می رسد که وضعیت آینده و در نهایت هدف مشخص شود. اینکه می خواهیم به کجا برسیم؟ آیا این فکر درست و منطقی است؟ کوچ به همراه کوچ شونده می تواند مسیر  صحیح را برایمان شفاف و روشن کند.

۴- نحوه رسیدن به این وضعیت در آینده (چگونه به اهداف برسیم)

معمولا در جلسات بعدی فرد با اعلام اقدامات انجام شده و ارائه تغییرات عملی به کوچ وضعیت خودش را نسبت به قبل روشن می کند. از کوچ خود بازخورد می گیرد و رفتارهای نادرست خود را اصلاح می کند. همینطور بیشتر از قبل نقاط قوت و ضعف های خود را می شناسد.

 

برای گرفتن مشاوره رایگان همین الان با ما تماس بگیرید.

مطالب سایت ما را از دست ندهید.

مطالب مشابه

پیشنهاد میشه از مطالب زیر دیدن کنید.